Blog Makale

2. Hamburg Yeşil Başkenti

Hamburg Almanya’nın en büyük ikinci kenti olarak, 2011 yılında yeşil başkent ödülüne sahip olmuştur.

Raylı sistem metro hatları, bisiklet yolları, yayalara ayrılmış kent bölümleri ile örnek bir kent modelidir.

Hamburg’un iklim değişikliği sorununun çözümüne ilişkin olarak aldığı önlemler ve koyduğu hedeflere bakıldığında karbondioksit emisyonu, 1990-2006 yılları arasında % 15 olup, hedef 2020 de %40 ve 2050 de % 80 karbon azaltımını sağlamaktır.

Hamburg kentinde son 12 yılda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı üç kat artmıştır. Almanya’nın enerji üretiminin % 17 si Hamburg’dan sağlanmaktadır ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranın en az % 50 artması planlanmaktadır.

Hamburg da güneş enerjisinin yanı sıra park ve bahçelerdeki organik atıklardan biyo-kütle enerjisi de üretilmektedir. Bu da eko-kent olabilmenin önemli şartlarından biri olup, yerel kaynaklardan enerji üretiminin göstergesidir.

Toplu taşıma araçlarına binebilmek için en fazla 300 metre yürümek yeterli olabilmektedir. Kent merkezinde şahsi araba kullanımının az olduğu şehirde, dünyanın en büyük hidrojen yakıtlı otobüs filosu bulunmaktadır. Araçlar hidrojeni elektrik enerjisine çevirerek sera gazı yerine buhar salınımı yapmaktadır.

Hamburg kentinin topografik yapısının uygunluğu iyi değerlendirilerek ve bisiklet kullanımının arttırılmasını sağlamak amacıyla tüm kamusal mekânlar da bisiklet durakları bulunmaktadır. Ayrıca trafikte karbon salınımı düşük akıllı arabalara da ( smart cars ) rastlanmaktadır.

Almanya’nın ülke genelinde su şebekelerinde kaçak oranı % 7 olmasının yanında Hamburg kentinde bu oran % 4’tür. Bu da suların korunumu faktörüne verdikleri önemi göstermektedir. Atık sular da arıtılıp kullanma suyu temininde kullanılmaktadır.

Hamburg arazi kullanımını incelediğimizde, şehrin %16.7’si ormanlar, rekreasyon alanları ve yeşil alanlar oluşturmaktadır. Belediye alanlarının % 25 inde tarımsal faaliyetler yapılmaktadır.

Şehir planlaması yapılırken, parkların, eğlence ve spor alanlarının, iş merkezleri ile bağlantılarının kurulması; bu alanlara şehir merkezinden yürüyerek ya da bisikletle kolaylıkla ulaşılabilmesi, trafik karmaşasının olmaması hedeflenmiştir.

Hamburg iklim koruma programı kapsamında bina cephelerinin izole edilmesi ve toplumun enerji tasarrufları konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Bir sonraki yazımda yeşil başkentlerden 3. olan Vitoria-Gasteiz’den bahsedeceğim. Tekrar görüşmek dileklerimle. Doğayla kalın.

3 Replies to “2. Hamburg Yeşil Başkenti

  1. Merhaba Samet Bey;

    proje ve ve peyzaj hakkında internette dolaşırken sitenize ulaştım.Çalışmalarınız çok başarı… Paylaşımlarınızı ve blog yazılarınızın devam etmesi çok güzel olacaktır. Tebrik ederim…

    1. Merhabalar Kübra Hanım;
      çalışmalarımı beğendiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Blog yazılarıma ağırlık vereceğim takipte kalın 🙂 İyi günler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir