Tasarım

Balkon Tasarımları İçin İlham Verici 5 Fikir

Balkon tasarımları için önemli ipuçlarına geçmeden önce balkon nedir buna bakalım.

Balkon nedir?

Balkon, bir binanın dışında, duvarlar yada korkuluklarla çevrili, sütunlarla veya konsol dirsekleriyle desteklenen bir platformdur. Platform, genellikle zemin katın yukarısında olmak üzere bir binanın duvarından çıkıntı yapmaktadır.

Peki balkonlarımızı neden seviyoruz?

1.  İçeride olduğumuz zamanlarda iken dış mekan hissi verir

2.  Oturup okuyarak vakit geçirmek için çok güzel bir yerdir.

3.  Oturma odası / mutfakta tüm zamanınızı harcamak zorunda kalmadan kullanabileceğiniz başka bir eğlenceli alandır.

4.  Bahçe mobilyaları ile dekore etmek için açılmış yeni bir yaşam alanıdır.

5.  Yaz aylarında kahvaltı yapmak için mükemmel bir yerdir

6.  Dışarıda olmak zorunda kalmadan barbekü yapabilirsiniz. 😀

Genel olarak baktığımızda balkonlar binalarımız için romantik bir eklenti olarak sözde bir lüksü içinde barındırır. Peki neden onları dekore edip hayatımıza  katmıyoruz. Aşağıda tam olarak bunun nasıl yapılacağına dair bazı size çokta ekonomik fikirlerden bahsecedeğim. O zaman başlayalım.

5. Balkon Halınıza Desen Ekleyin

Mobilyalarınızın veya yer yastıklarının altına koymak için desenli bir halı kullanarak balkonunuzun görünümünü güçlendirin.

4. Mekanınıza Yeşil Katarak Ortama Canlılık Getirin

Her zaman istediğiniz o arka bahçenin hissini yaratmak için balkonunuzu yemyeşil bitkilerle dolu saksılara yer verin. Balkonunuzun göründüğü kadar güzel kokması için de biraz kokulu bitkiler/çiçekler ekleyin. Ek bahçe dekoruna sahip daha yeşil bir balkon tasarlayın ve bir mahremiyet perdesi oluşturmak için bambu gibi daha uzun bitkiler kullanmayı göz önünde bulundurun. Kullanacağınız sarmaşıkların korkuluklara sarılması ve sarkması gerçekten güzel görünecektir ve balkonunuzda rahat kapalı bahçe hissini sağlayacaktır.

3. Uzanmak İçin Bir Köşe Ekleyin

İster güneşi içinize çekmek ister bir kitapla kıvrılmak isteyin, dinlendirici bir nokta için ihtiyacınız olan tek şey birkaç mobilya olabilir. Mekanınızı daha hale getirmek için yastıklar eklemeyi unutmayın.

2. Yer Yastıklarını Tercih Edin

Balkonunuz için ekstra mobilyalar almanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Özellikle küçük bir balkonunuz varsa ve kiralık bir evde oturuyorsanız. Bunun için en mantıklı ve en rahat çözüm rengarenk ve rahat balkon yastıkları almanızdır.

1. Duvar Alanınızı Kullanın

Balkonunuzu dairenizin bir uzantısı gibi hissetmenize yardımcı olmak için saksıları veya hava koşullarına dayanıklı bitkisel canlı tasarımlarınızı duvarlara asın, bunlara dekore edeceğiniz aydınlatmalar ile atmosferik etkiler oluşturun. Alternatif olarak duvarlara monte edeceğiniz rafları kullanarak eviniz için ekstra depolama alanları yaratın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir