Konstrüksiyon

Doğal Taşların Peyzaj Tasarımında Kullanımı / Traverten Taşı

Traverten taşı; sedimanter (Tortul) bir taş türüdür. Sıcak tatlı sular içindeki bikarbonatın karbondioksitini yitirmesinin sonucunda oluşan kalker tabakalarıdır. Travertenler gözenekli yapıda olmalarından dolayı kalkere göre daha hafiftir ve değişken sertlik gösterirler.
Beyaz, bej, sarı, pembe ya da gri renklerde olabilirler. Travertenler ocaktan çıktığında yumuşak olup rahat işlenirler. Hava ile temasının sonrasında nemini kaybederek sertleşirler. Gözenekli yapıda olmalarına rağmen sert ve dayanıklı taşlardır.

Ülkemizdeki Üretim Yerleri

Ankara, Bursa, Bolu, Niğde, Denizli, Afyon, Nevşehir, Çankırı, Antalya, Van, Siirt, Konya ve Hatay’da bulunmaktadır.

Peyzaj uygulamalarındaki kullanım Şekilleri

Travertenler inşaat ve çevre düzenleme alanında fazla kullanım potansiyeline sahip önemli kayaçlardır. Büyük bloklar halinde çıkarıldığı gibi kesmek suretiyle kaplama malzemesi olarak da kullanılırlar.
Ocaktan çıkarılmalarının, işlenmelerinin ve kesilmelerinin kolay olması ile çok miktarda bulunması ve renklerinin güzel olması nedeniyle çok yaygın bir şekilde kullanılırlar.
3 santimetre veya 5-7 santimetre genişliğinde üretilmektedir. Daha çok kaplama olarak duvar, merdiven, teras, yaya yolu ve kaymamaları nedeniyle özellikle havuz çevrelerinde kullanılmaktadır.
Ayrıca minik parçalar ve değişik renklerdeki travertenler zemin döşemelerinde çeşitli desenlerin oluşturulması amacıyla kullanılmaktadır. Bununla beraber granit ve bazalt benzer biçimde küp taş üretilmesinde elverişlidir. Ayrıca birçok kent mobilyası ve heykel yapımında da kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir