Konstrüksiyon

Doğal Taşların Peyzaj Tasarımında Kullanımı / Andezit Taşı

Andezit taşı; mağmatik bir taş türüdür. Andezit, And Dağlarında çok bulunduğu ve geniş yayılım gösterdiği için bu adı almıştır. Çok az kuvars içerir veya hiç bulundurmaz. Fazla miktarlarda demir – magnezyumca zengin mineralleri içerir. Feldspat ve koyu renkli fenokristalleri bünyesinde bulunduran porfirleri çok bulunmaktadır. Kayacın rengi gri tonlarında, pembemsi, kahverengi, yeşil olabilir.

Andezit Taşı Ve Bazalt Bordurun Kullanımı

Ülkemizdeki Üretim Yerleri

Ankara taşı olarak yazılı kaynaklara geçen ve Ankara Kalesi‟nde bulunan Ankara andezitleri, Çanakkale – Behramkale (Assos), Doğu Anadolu volkanları (Erciyes, Hasandağı, Nemrut, Ağrı vb.) ülkemizdeki en güzel andezit örnekleridir. İzmir – Yamanlar, Bergama, Foça yöresi zengin andezit yataklarına sahip bulunmaktadır

Andezit ülkemizde çok miktarda bulunması ve çıkarılması ile işlenmesinin daha kolay olması nedeniyle ucuz olup oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Peyzaj uygulamalarındaki kullanım Şekilleri

Selçuklu dönemi ve Anadolu beylikleri zamanında yerel konuma göre ibadethaneler, hanlar, hamamlar, medreseler andezit ve tüften yapılmıştır Andezitler homojen, solmayan, pastel ve dingin renk formatıyla, cilasız, silinmiş, çekiçlenmiş veya kaba yontulmuş yüzey biçimleriyle, atmosfer etkilerine dayanıklı kimyasal yapısıyla özellikle son yıllarda yoğun olarak kullanılmaya başlamıştır. Kaygan bir yüzeye sahip olmaması, don ve ısı farklılıklarından etkilenmemesi özellikleri andezit taşının ıslak zemin kaplamalarında kullanıma elverişli olmasını sağlar. Bununla birlikte taşıt ve yaya yolu döşeme kaplaması, merdiven, bordür taşı, duvar kaplaması, kent mobilyaları ve plastik objeler olarak da kullanılmaktadır.

Taşıt ve yaya yolu uygulamaları için andezit 3-5 cm kalınlığındaki kaplama levhaları halinde üretilebildiği gibi, 8×10 cm boyutlarında ve küp taş olarak da üretilmektedir.

8×10 cm lik andezit küplerin 1 tonu ile 5-6 m2 lik bir zemin kaplanabilmektedir. Bordür taşı uygulamaları düzgün kesilmiş bloklar halindedir. Andezit taşı diğer mağmatik taşlara göre daha kolay  işlenebilen bir taş olması nedeniyle, tasarımcıların isteklerine uygun motif, resim, yazı ve figürler verilebilir. Bu nedenle heykel, rölyef gibi sanatsal peyzaj ögelerinin yapımında da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir