Blog Makale

Yeşil Başkent Nedir ? Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Bu bölümde yeni bir yazı dizisine başlamak istiyorum. Bu yazı dizisinde Manisa kentinin eko-kent olma yolundaki sürecini ele aldığım yüksek lisans tezimin araştırma sürecinde yeşil başkentlere dair elde etmiş olduğum bilgilerden kısa kısa notları sizinle paylaşmak istiyorum.

Yazı dizisinin bu bölümünde öncelikle yeşil başkent  nedir, nasıl ortaya çıkmıştır ? bundan bahsedelim.

Son yıllarda dünyada kent markalaşmaya ilişkin özellikle Avrupa ve Amerika’da olmak üzere çeşitli kent modelleri, unvanlar – yavaş kent, akıllı kent gibi kavramlar türetilmiştir. Bu markalaşma süreci içinde yeşil başkent kavramı özellikle çevreci yönüyle öne çıkmaktadır. Özellikle de girişimci kent modelinin yeşil başkent markalaşması üzerinde direkt olarak rol oynadığı söylenebilir.

Yeşil kent kavramının iletmek istediği mesaj, insanların daha sağlıklı kentsel mekânlarda yaşama hakkı olduğunu, bu nedenle kentler bir yandan insanların yaşam kalitesinin iyileştirilip yükseltmeli, diğer taraftan da çevre üzerindeki olumsuz etkilerini minimuma indirmesi gerekmektedir.

2006 yılında Avrupa Komisyonu, çevre dostu şehirleri değerlendirmek ve ödüllendirmek üzere bir komisyon kurmuştur. “Halk sağlığının ve halkın yaşam kalitesinin geliştirilmesi ancak yeşil ve sürdürülebilir bir Avrupa ile mümkündür”, fikrinden hareket ederek ve diğer şehirlere özendirici bir örnek teşkil etmek üzere başlatılan girişimde ilk Avrupa Yeşil Başkenti seçilmiştir.

 

Yeşil Başkentler seçildiği yıllara göre;

2010 Stockholm Yeşil Başkenti

2011 Hamburg Yeşil Başkenti

2012 Vitoria-Gasteiz Yeşil Başkenti

2013 Nantes Yeşil Başkenti

2014 Kopenhag Yeşil Başkenti

2015 Bristol Yeşil Başkenti

2016 Ljubljana Yeşil Başkenti

2017 Essen Yeşil Başkenti

2018 Nijmegen Yeşil Başkenti

2019 Oslo Yeşil Başkenti

2020 Lizbon Yeşil Başkenti şeklinde sıralanmaktadır.

Yazı dizimizin diğer bölümünde Stockholm Yeşil Başkenti ile devam edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir