A/B/C/D/E/F Bitki

Kasımpatı (Chrysanthemum sp.)

Kasımpatı, kendine özgü güzelliği ve mistik hikayesiyle dikkat çeken çiçeklerden biridir. Adının kökeni hakkında birçok hikaye ve efsane bulunsa da, “Kasımpatı” adının özel bir anlamının aktarıldığı söylenmiştir. Bu güzel çiçeğin adı, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki padişahlar tarafından verilmiştir. Kasımpatı, saray bahçelerinde yetiştirilen ve kasımpatı dönemlerinde en güzel halini sergileyen bir çiçek olarak kabul edilirdi.

Hikayelerden birine göre kasımpatı, aşkın sembolü olarak kabul edilir. Çiçeğin gösterişli ve dayanıklılığının yanı sıra sıra, bu efsaneye göre bir aşkın sevgilisine olan sadakatini temsil eder. Kasımpatı, sevgilisinin uzaklarda olduğu günlerde bile aynı güzellikle açan bir çiçek olarak romantizmin sembolüdür.

Kasımpatı Çiçeği, tarih boyunca farklı kültürlerde farklı anlamlara gelmiş olsa da, onun şekliyle güzellik ve anlamı yüklü bir çiçek olarak biliniyor. Bu yazınsal, kasımpatın hikayesini ve sembolizmini daha detaylı keşfedeceğiz.

Kasımpatı; Anavatanı Çin ve Japonya’dır. Katmerli çiçekleri sonbaharın en güzel renklerine sahiptir. Küçükleri düğmeyi andırır, büyükleri ise toparlak görünümüyle ortancaya benzemektedir.

Toprak: Soğuğa dayanıklı ve serinliği seven bu renkli çiçek, bahçede yetiştirilecekse gübreyle karışmış toprakta daha verimli olur. Genelde nemli topraklarda daha iyi sonuç verir.

Bakım: Bol güneşli ve rüzgâr almayan yerlerde yetişmeyi sever. Serin havadan hoşlanan ve aydınlık ortamları seven kasımpatının her rengi ve tonu mevcuttur. Kuytu ama aydınlık, yarı gölge alanlarda yetiştirilirse çiçekleri daha coşkulu açar. Bitkiyi çiçeklerinden solduktan sonra, saplarından toprak hizasından 10 -15 santimetre üzerinden kesmek gerekir. Çiçek açtıran besin verilirse çiçeklenme süresi uzatılabilir. Boyu uzun olanları, ince bir çubukla desteklemek gerekir.

Üretim: Genellikle çelik ve tohum yöntemiyle yapılır. Tohumlar martta ekilir, çelikler nisan ayında alınır. Fide haline gelenler, kese ya da saksılara şaşırtılır. 10 santimetre boyuna gelince yerlerine geçirilir. Ömürlü kasımpatı türüyse çiçeklenme dönemi bitince iyice budanır ve daha sonra da köklerinden ayrılır.

Çiçekler: Pembe, mavi, beyaz tonlardaki çiçekler, sonbaharda bahçenize çok yakışacaktır. Kasımpatının her rengi ve tonu mevcuttur. Bu güzel çiçekler, yaz sonunda açmaya başlar ve kasım ayının sonuna kadar da devam eder. Çiçekleri ponpon, papatya, yıldız ve anemon şeklindedir. Mevsimlik ya da ömürlük olmak üzere 20 türü vardır.

Ev dekorasyonunda krizantemlerin dayanıklılığından yararlanabilirsiniz. İster vazo içerisinde canlı olarak, isterseniz kurutarak uzun süre dekoratif amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir