Makale

Renk Psikolojisi

Renk, insan gözü tarafından algılanan ve yüzeylerdeki ışının farklı dalga boylarının karışımı olarak görünen özelliktir. Renk, ışığın rengi yayan veya temizleyici yüzeylere bağlıdır. Göz, bu farklı dalga boylarını algılayarak beyne renk verir, böylece çeşitli renklerin görülmesini sağlar.

Renkler, genellikle üç temel renk grubuna ayrılır: temel renkler (kırmızı, mavi ve sarı), içerikli renkler (yeşil, turuncu ve mor) ve ara renkler (sarımsak, mavi yeşil, sarı yeşil, turuncumsu kırmızı, morumsu mavi ve turuncu sarı). Bu renkler ayrılır, farklı dalga boylarının karışımından türetilir.

Renkler, sanat, tasarım, moda, iletişim ve psikoloji gibi birçok alanda önemli bir rol oynar. Renklerin insanların üzerinde psikolojik etkileri vardır ve bu nedenle renklerin nasıl faaliyet gösterdiği, insanların duygusal tepkileri ve davranışları gerçekleşmektedir. Renk çeşitliliği, renk uyumu, renk sıcaklığı ve renk sembolizmi gibi konular, renklerin anlatımı ve anlatımın anlaşılmasına yardımcı olan kavramlar yer almaktadır.

Kahverengi: Renk uzmanları kahverengiyi fast-food restoranlarında ideal renk olarak seçmişlerdir. O nedenle dünyanın bir çok noktasındaki fast-food restoranlarında sandalyeler ve masalar kahverengi, duvarları ise kahverengi, pembe ve şampanya renkleri karışımıdır.

Çabuk yiyin ve çabuk gidin! Mesajı vermek üzere bir çok firma bu renkleri kullanmaktadır. Eğer sizin de ofislerinizde çok fazla vakit harcamasını istemediğiniz bölümler varsa kahverengi ve tonlarını kullanabilirsiiz.

Ayrıca kahverenginin toprak tonlarında olmasından dolayı resmiyetten uzak, rahat ve insanların kendilerini daha güvende hissettirdiği farklı kaynaklarda belirtilmiştir.

Dünyanın pek çok noktasında restoranlarda ağırlıklı renk olarak kahverengi kullanılmaktadır.

Kırmızı: Kesinlikle iştah açmasıyla bilinen bir renktir. Dünyada çok tanınan ve en çok tüketilen fast-food gıda üreten firmaları göz önüne getirdiğinizde hepsinin logolarının kırmızı olduğunu farkedeceksiniz.

Kırmızı rengi; tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır. İştah açmasını da bu nedenlerden dolayı gösterebiliriz. Ayrıca kırmızı saldırganlığını ve öfkelenmeyi de arttırmaktadır. Bu nedenle kırmızı ofislerde pek fazla tercih edilmeyen bir renktir.

Yeşil: Yeşil renge bakıldığında güven duygusunu görmekteyiz. Güven telkin edilmek istenen noktalarda yeşil ve tonları kullanılıp, yeşil dekorasyon malzemelerini tasarıma dahil edebilirsiniz.

Yeşil güven verici bir renktir.

Yatak odaları için oldukça rahatlık ve huzur verici bir renktir. Doğayı çağrıştırmasından dolayı çok sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı neredeyse tüm hastanelerde gerek iç dizaynlarında, gerekse üniformalarında ve ameliyathanelerde yeşili tercih edilmektedir.

Bunların yanında bir diğer etkisi de yaratıcılığı canlandırmasıdır. Eğer ofislerinizde yaratıcılığı canlandıracak bir mekana ihtiyacınız varsa bir miktar yeşil kullanmayı ihmal etmemenizi öneririm.

Siyah: Pek çok insan siyahın her zaman çok asil ve mağrur olduğuna dair fikirlerini paylaşmaktadır.  Genel olarak kanı bu yönde olup, çoğu zamanda doğru olarak kabul edilmektedir. Çünkü renk biliminde siyah gücü ve tutkuyu temsil eder. Aynı zamanda hırsında bir ifadesidir. Bu nedenle tüm makam araçları ve güç simgesi olan araçlar siyahtır.

Fonda kullanıldığında karamsarlığı ifade eder. Aynı zamanda matemi de çağrıştırdığından karamsarlığın yanı sıra üzüntüyü de anımsatır.

Matem, Acı, Yüreğimiz Kömür Karası….

Ancak ışığı yok ettiği için dikkati dağıtacak unsurların algıyı dağıtmasını en aza indiren ve dolayısıyla konsantrasyon sağlamada kolaylığıyla da bilinen bir renktir. Bazı ünlü düşünürlerin ışıksız karanlık bir odaya girerek konsantre oldukları söylenmektedir.

Mavi: Mavinin her zaman huzur ve dinginlik verdiği söylenir. Çünkü kanın akışını yavaşlatır. Bu nedenle de oldukça sakinleştirir. Çocuk odalarında turuncu ve sarı gibi uyarıcı renkler yerine mavi kullanıldığında çocukların yaramazlıklarının azaldığı ve daha sakinleştiği gözlemlenmiştir.

Ayrıca kırmızının aksine mavi yeme içgüdüsünü de engelleyen bir renk olduğundan yemek firmaları mavi rengi pek tercih etmemektedir. Hatta diyet yapıyorsanız mavi tabaklardan yemek yemeniz batıda diyetisyenler tarafından önerilen yollardan biridir. Bu nedenle yemek odalarının maviye boyanması pek tavsiye edilmez.  Tabiki zayıflamak istemiyorsanız.

Mavinin çok önemli bir özelliği de uzaktan çok net fark edilebilmesidir. Bu nedenle ev ve ofislerde herkesin uzaktan bile olsa hemen fark etmesini istediğiniz bölümler varsa mutlaka maviyi kullanmanız önerilebilmektedir. Yakın noktalardan kırmızı çok dikkat çekicidir, fakat uzaklaşıldıkça fark edilmez, ancak mavi kendini hemen göstermektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir