Tasarım

Modern Peyzaj Tasarımları

Modern peyzaj, aerodinamik estetik ve şık sofistike tarzı ile bilinir. Tipik olarak odak noktası bitkilerden çok sert yapılar üzerindedir ve net çizgiler ile düzenli bir görünümle tanımlanır.

Modern peyzaj tasarımlarında kullanılan popular malzemeler arasında beton, metal ve ahşap bulunur. Ahşap veya metal aksamlarla beton yollar, teraslar, basamaklar bir araya getirilmiştir. Bir çok tasarımcı –ki genelde bende buna dahilim- beton yüzeyleri gri bırakmayı tercih eder, ancak farklı renklere de boyanabilir. Metal; özellikle yıpranmış metal elemanlar modern bahçelerde yaygın olarak kullanılan vurgulayıcı elemandır. Gizlilik amaçlı küçük istinat duvarları kullanılabilir. Ahşap malzemelerinde modern tasarımlarda sıkça kullanıldığı görülmektedir.

Tuğla veya seramik gibi toprak temelli elemanlar, modern peyzaj stilinin çizgilerinden uzaklaşır, bu nedenle beton veya fayans (dik açılı şekillerde kesim) modern peyzaj tasarım planları için en iyi seçimdir.

Modern peyzaj tasarımlarında eğriler ve kıvrımlı yollar estetik görünümün bozulmasına neden olur. Bu tasarımda daha çok geometrik formlar etkilidir. Modern peyzaj tasarımlarında kullanılan cesur geometrik formların kullanımının temeli 1950-1960 yıllara kadar dayanmaktadır.

Modern tasarımın ana hedeflerinden biri kontrast oluşturmaktır. Kontrast oluştururken seçici olmak önemlidir, çok fazla baskın karakterlerin sergilenmesi mekanın kopuk görünmesine neden olabilir. Bahçenizde iki veya üç nokta seçin ve her biri için tek bir kontrast unsuruna odaklanın.

Ayrıca bu peyzaj tasarım modelinde avlu genellikle beton ile dolu olmasından dolayı ( Tüm avluyu kastetmiyorum ) bakımı daha kolay olabilmektedir. Bitkiler simetrik olarak kullanılıp modern mimarinin sert kenarlarını yumuşatarak, renk katmak amaçlıdır.

Bitkiler genellikle yeşildir, renk ve doku gibi amaçlar için seçilir. Soluk renkler ile farklı formlardaki bitkilerle son derece uyum sağlar. Az sayıda bakımı kolay ve popüler bitki türleri kullanarak modern peyzaj tasarımlarınız da bir karakter oluşturabilirsiniz.

Modern bir bahçe için bitki seçerken basitlik kavramını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için üç temel kuralı unutmamalısınız.

  • Hatırlanması gereken ilk kural modern bahçelerin basitleştirilmiş bir bitki paletine sahip olması gerektiğidir.
  • İkinci kural ise bitkilerin düz bir hat halinde dikilmesi, daha önce belirttiğim gibi simetrik olması gerektiğidir. Bu tarz bir dikim bahçenizdeki düzen duygusuna önemli katkılarda bulunacaktır.
  • Üçüncü ve son kural ise bitkilerin yerine göre tekli, üçlü veya beşli olarak gruplandırılmasıdır. Ayrıca bir tür bitkiyi kitlesel olarak kullanıp dikim yapmak istiyorsanız ızgara düzeninde de dikim yapabilirsiniz.

Bahçenizin bulunduğu lokasyon ve iklim durumuna göre Şimşir, Aeonium, Mavi Çim, Agave, Yukka, Dracaena, Bambu, Eğrelti otları ve sukkulent bitkileri düşünebilirsiniz. Sukkulentler ve otsu türler çağdaş bir bahçe için uygun bitki seçenekleridir.

Modern peyzaj tasarımı, genellikle  sıcak iklimlerde daha çok popülerdir. Çünkü dış mekan mobilyaları ile açık alanlarda çok uygun kompozisyonlar oluşturulmaktadır. Modern peyzajda dış mekan mobilyaları kullanmayı planlıyorsanız, geometri kuralının burada da geçerli olduğunu unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir