Manisa

Manisa Enerji Durumu 2. Bölüm

Manisa Elektrik Kullanım Durumu

Manisa kentinde 2017 yılında faturalanan toplam (sokak aydınlatma, mesken, sanayi, tarımsal sulama ve ticarethane) elektrik tüketimi 2015 yılına göre % 16 artarak 4,61 TwH olarak belirlenmiştir. Bu tüketim miktarı tüm Türkiye’nin tüketmiş olduğu elektrik miktarının % 2,04 üne denk gelmektedir.


Manisa Yıllara Göre Elektrik Tüketim Miktarları (Epdk raporlarından derlenmiştir.)

Aşağıdaki grafikte 2017 yılında tüketilen elektrik miktarının kullanım yerine göre oranları verilmiştir. En fazla elektrik tüketimi sanayi alanında olurken, meskende yapılan kullanım ise 3. sırada yer almaktadır.


2017 Manisa Kullanım Yerine Göre Elektrik Tüketim Miktarları (Epdk raporlarından derlenmiştir.)


Manisa İli Resmi Dairelerde Elektrik Kullanımının Yıllara Göre Değişimi (Epdk raporlarından derlenmiştir.)

Yukarıdaki grafik incelendiğinde Manisa ilinde resmi kurumlarda elektrik tüketim miktarlarının yıllara göre artış gösterdiği görülmektedir. 2017 yılındaki tüketim miktarı 2016 yılına göre % 23 oranında artarak gelişim göstermiştir.


Manisa İli Sokak Aydınlatmada Kullanılan Elektrik Tüketiminin Yıllara Göre Değişimi (Epdk raporlarından derlenmiştir.)

Yukarıdaki grafikte Manisa ilinde kullanılan sokak aydınlatmalarının elektrik tüketim miktarları gösterilmiştir. Özellikle son üç yıl da önemli derece de artış olduğu görülmektedir.

Aşağıdaki grafikte ise Manisa ilinde meskenlerde kullanılan kişi başı elektrik tüketim miktarları görülmektedir. Grafiğe göre elektrik tüketiminin genel olarak düzenli bir şekilde artış gösterdiği görülmektedir.


Manisa İli Meskenlerde Kişi Başı Elektrik Tüketim (Epdk raporlarından derlenmiştir.)


Manisa Kişi Başına Düşen Elektrik Tüketimleri (Epdk raporlarından derlenmiştir.)

Elektrik günlük yaşantımızın her anında direk olarak kullandığımız bir enerji türüdür. Manisa’da evlerde genel olarak elektrik enerjisi, aydınlatma, klimatik konfor olarak  (ısınma, serinleme),  mutfaklarda (fırın, buzdolabı, ocak vb.), temizlik (çamaşır makinesi, bulaşık makinesi) ve elektrikli ev aletleri (ütü vb.) gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Aşağıda Manisa kentinde aynı mahallede farklı apartmanlarda ikamet etmekte olan ailelerin dönemlere göre elektrik tüketim miktarları, tüketim bedelleri, evde yaşayan kişi sayısı ve çalışma durumlarının tabloya dökülmüş hali bulunmaktadır.


Manisa’da Ailelerin Elektrik Tüketim Ve Fatura Miktarları

Yukarıdaki elektrik kullanım tablosu incelendiğinde elektrik kullanımının ailelere göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Genel olarak yaz ve sonbahar dönemlerinde faturaların yüksek geldiği görülmektedir. Buradan da bu dönemlerde kullanımın değişen iklimsel olaylar nedeniyle genellikle serinleme amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir. Her evin doğalgaz abonesi olduğu bilinmektedir ve kış döneminde genel olarak aydınlatma, mutfak kullanımı ve temizlik amaçlı kullanımlarda elektrik enerjisine başvurulduğu görülmektedir.

Her evde devamlı bir kişinin olduğu düşünüldüğünde ve 7-13, 14-20 yaş aralığında çocuğa sahip olan evlerde elektrik faturasının genelden daha yüksek olduğu görülmektedir.

Yukarıdaki tablo incelenecek olursa elektrik tüketim miktarlarının yılın belli dönemlerinde artış belli dönemlerinde azalma gösterdiği görülmektedir. Bu artış yaz ve ilkbahar aylarıyla birlikte olduğu görülmektedir..

Bu artış miktarı evde yaşayan kişi sayısı ve çocukların yaşlarına göre farklılık göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir