Manisa

Manisa Nüfus Projeksiyonu

Nüfus projeksiyonları, sosyal ve ekonomik oluşumları yansıtıp sayısallaştırma yapan, ayrıca sektörler için gerekli olan üretici ve tüketici olan toplulukları tespit etmeye yarayan bir araçtır.

Nüfus projeksiyonu doğum, ölüm ve göç hareketlerinin ilerdeki eğilimleri ile ilgili varsayımlar aracılığıyla nüfus yoğunluğunun gelecekteki hareketleri hakkında tahminler yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Nüfus tahmin ve projeksiyonlarını dayandıkları metot ve kullandıkları verilere göre farklılıklar göstermektedir.

1 ) Matematik Yöntemler Yardımıyla Yapılan Nüfus Tahmin Yöntemleri

Nüfusun gelişimini etkileyen faktörlere ait yeterli oranda veri bulunamadığı zamanlarda kısa dönemler için kaba tahminlerin yapılmasına olanak vermektedir. Uygulama kolaylığı bakımından genelde çok sık kullanılan yöntemlerden biridir. Nüfusun geometrik bir artış göstermesin dolayı daha çok geometrik yöntemlerden üstel fonksiyon yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır.

1.1 Üstel fonksiyon yöntemi

Planlama çalışmalarında, yaş ve cinsiyete göre toplam nüfus projeksiyonları demografik unsurlar yöntemi kullanılarak yapılıp, illerin nüfus hareketleri, şehirleşme oranı gibi tahmin çalışmalarında, hesaplama kolaylığı bakımından üstel fonksiyon yöntemi tercih edilmektedir. 

Manisa İli İçin Nüfus Projeksiyonlarının Belirlenmesi

TÜİK’ten alınan adrese dayalı nüfus kayıt bilgileri doğrultusunda nüfus hesaplama yöntemleri kullanılarak aşağıdaki tabloda Manisa ili için nüfus projeksiyonları çıkarılmıştır. Nüfus projeksiyonları, kentin gelecek yıllar içinde gelişim göstermesi ve eksiklerinin belirlenip giderilmesi konusunda Manisa kentine öngörüde bulunmasına imkânlar sağlayacaktır.

Manisa 2030 Yılı Nüfus Projeksiyonu

Adrese dayalı nüfus kayıt bilgileri doğrultusunda Manisa kenti için çıkarılmış olan projeksiyon tarafımdan çıkarılmıştır. Projeksiyondaki bilgiler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir