Makale

Renklerin Psikolojiye Etkileri 2

Lacivert: Lacivert sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Tüm dünyada üst düzey toplantılarda veya uluslar arası toplantılarda hemen hemen bütün devlet başkanlarının lacivert giymesi buna örnek olarak gösterilebilir.  Ayrıca güven duygusunu da çağrıştırdığından bankalarından en çok tercih ettiği renkler arasında gösterilebilir. Banka logolarını göz önüne getirdiğinizde bunu görebilirsiniz.

Turuncu: Portakal rengi insanların algısını en çok ve en kolay etkileyen renklerden biridir. Kısacası eğer bir şeyin her kesimden insanın dikkatini çekmesini ve tüm insanlara sıcak gelmesini istiyorsanız turuncuya boyayabilirsiniz. Örnek olarak bu bir kapıysa insanlar o kapıdan içeri rahat girebileceklerini ve kabul edeceklerini hissederler.

Ayrıca portakal rengi bulunduğu grubu sayıca çok çok gösterir. Eğer bir arada durduğunda olduğundan çok fazla sayıda ve sık görülmesini istediğiniz dekorasyon elemanları varsa kesinlikle turuncu rengi seçmelisiniz.

Gri: Gri denildiğinde veya gri bir mekana girdiğinizde neler hissettiğinizi düşünün. Gri kesinlikle diplomatik ve ağır bir renktir. Ciddiyeti temsil eder.

Hareketi yavaşlatır, enerjiyi düşürür. Yaratıcılığı da öldürdüğü söylenebilmektedir. Bu nedenle yaratıcılığın çok gerekli olmadığı mekanlarda her yer griye boyalıdır. Ayrıca bazı ofis mobilyalarının da gri olduğu görülmektedir. Eğer yaratıcılık gerektirmeyen ve insanların çok düşünmeden iş yapmalarını istiyorsanız gri uygun bir renk olarak kabul edilebilir. Bu nedenle bunun tam tersi bir etki istiyorsanız ofisinizde gri renginden kesinlikle kaçınılmalısınız.

Mesela bir tasarım yaptınız ve insanların bu noktada çok yavaş ağır ağır hareket etmelerini istiyorsanız o noktada gri kullanmanız istediğiniz etkiyi sağlamada size yardımcı olacaktır.

Sarı: Sarı renk tamamen geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir.

Trafik lambalarını düşünün. Sarı renk bir süre sonra bitecek olan bir süreci göstermektedir. Ayrıca dünyanın tüm ülkelerindeki taksiler sarı renktedir. Yolda çok rahat görülebilsin, diğer otomobillerden kolayca ayırt edilebilsin ve geçici oldukları da vurgulanmasının sağlanması amacıyla.

Ayrıca bazı yol çizgilerinin ve refüjlerdeki kaldırım bordürlerinin beyaz değil de sarı olmasının nedeni; sarının dikkat çekici bir renk olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü tahminlerin aksine sarı beyazdan daha göz alıcı bir renk olarak kabul edilmektedir.

Mekanlarda kullanılacak renk tercihlerine dönecek olursak; eğer bir yerde insanların hızlı geçişlerini ve çok kalmamalarını sağlamak ve tempoyu arttırmak istiyorsanız ( ofislerde olabilir ) kesinlikle renginiz sarı olmalıdır. Fakat eğer çocuk odasını sarıya boyarsanız, bu durumda küçük afacanın adrenalin ve yaramazlık düzeyindeki artışa çok da şaşırmamanızı önerebilirim.

Çocuk odalarında sarı tonların kullanımı afacanların yaramazlık seviyesini arttırabilir.

Beyaz: Deterjan reklamlarından, temizlik ürünlerine kadar, temizliği simgeleyen tüm ürünlerin beyaz kullandıklarını belirtsek çok da şaşırılacak bir durum olmaz herhalde. Bu yüzden beyaz denildiğinde akla ilk gelen ‘Temizlik, ferahlık, hijyen’ gibi kelimeler olmaktadır. Bu dünyanın hemen hemen her yerinde böyledir.

Beyaz dürüstlük ve ciddiyet göstergesi olarak algılanmaktadır.

Eğer bir eczane yada temizlik şirketi tasarımı yapıyorsanız mekanın içinde ve dışında beyaz kullanmalısınız. Ayrıca sağlık simgesi de olduğundan dolayı hastaneleri de bu gruba dahil edebiliriz.

Tüm bunların yanında beyazın çok güçlü bir psikolojik etkisi daha vardır, o da istikrarı, devamlılığı temsil etmesidir. Beyaz elbiseler sizin temiz, dürüst ve istikrarlı olduğunuz imajını yaratmaktadır.

Aynı etkiyi ofis mobilyalarınızda ve yapacağınız dekorasyonlarda beyazı kullanarak yaratabilirsiniz.

Tamamlayıcı renkler;

Kırmızının tamamlayıcı rengi >> Turkuaz

Sarının tamamlayıcı renkleri >> Mor, Eflatun, Menekşe, Lila

Mavinin tamamlayıcı rengi>> Turuncu, Kahverengi

Yeşilin tamamlayıcı rengi>> Magenta ( Fuşya ve Pembe) ve Kırmızıdır.

Duvar Renkleri Seçimi

Turkuaz>> Dinlendirici eğitici bir renktir. Kreş, okul gibi eğitim noktalarında kullanılabilir. Antreler için önerilebilir.

Lila>> Uyku getirici etkisini bulunmaktadır. Yatak odalarında kullanılması uygun olabilir.

Yeşil>> Paylaşım ve yardımseverlik rengidir. Oturma odalarında kullanılabilir.

Mavi>> İyileştirici ve dinginleştiren bir renktir.

Gri>> Otonom ve karaktere sahip bir renk olmamakla birlikte kararsız, nötr ruhsal durumun ifadesidir. Enerji eksikliğinin sembolüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir