Manisa

Manisa Enerji Durumu 1. Bölüm

Manisa Doğalgaz Kullanım Durumu

Manisa kentinde 2017 yılında toplam doğal gaz boru hattı uzunluğu 1129 km’dir.

Manisa’da 2017 yılına göre doğalgaz abone sayısı 113638, 2018 yılında ise 131492 kişidir. Aşağıdaki grafik incelendiğinde Manisa’da 6 yılda abone sayısı ortalama olarak % 58 artış göstermiştir.

Manisa Yıllara Göre Abone Sayısı ( Epdk Raporlarından derlenmiştir.)

Manisa‘da 2017 yılında hane başı ortalama tüketim 1008 m³, 2018 yılında ise bu değer 852 m³ olarak gerçekleşmiştir. Tüketim oranının düşmesinde kış aylarındaki aylık sıcaklık ortalamalarının beklenenden biraz yüksek olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Manisa ili Yıllara Göre Tüketim Miktarları ( Epdk Raporlarından derlenmiştir.)

Manisa’da doğal gaz konutlarda genel olarak mekân ısıtma, mutfak (yemek pişirme), ve sıcak su sağlama gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Mutfak ve sıcak su ihtiyacı iklim koşullarından az miktarda etkilendiği için tüketim oranı hemen hemen sabit değerlerde seyretmektedir. Ancak mekân ısıtma amacı dış ortamın sıcaklık değerlerine, rüzgâr, nem gibi iklimsel şartlara, ısıtılan mekânın dışa maruz kalan duvarlarının yalıtımlı olup olmamasına, bina cephesine ve ısıtılmakta olan alanın büyüklüğüne bağlıdır.

Aşağıda Manisa ilinde aynı mahallede farklı apartmanlarda ikamet etmekte olan ailelerin dönemlere göre doğalgaz tüketim miktarları, tüketim bedelleri, evde yaşayan kişi sayısı ve çalışma durumlarının tabloya dökülmüş hali bulunmaktadır.

Manisa’da Ailelerin Doğalgaz Tüketim ve Fatura Miktarları

Yukarıdaki tablo incelenecek olursa doğalgaz tüketim miktarlarının yılın belli dönemlerinde artış, belli dönemlerinde azalma göstermektedir. Bu artış sonbahar aylarıyla birlikte kış aylarında ısınma gereksinimi ve mutfak ve duş kullanımlarından dolayı bariz bir şekilde olduğu görülmektedir.

Bu artış miktarı evde yaşayan kişi sayısı çiftlere ve çocuk yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. 0-6 yaş grubunda çocuğu olan ailelerin özellikle kış aylarında kullanım miktarlarının diğer çocuklu ailelere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca hanelerde en az bir kişinin genellikle evde bulunması doğalgaz kullanım miktarlarının artmasında da etkin olduğu görülmektedir.

Tüketim miktarlarında azalma ise; ilkbahar yaz dönemlerinde havaların ısınmasıyla doğalgaz kullanım miktarlarında görülmektedir. Burada ise mutfak ve duş kullanımlarından dolayı miktarlar aynı seviye olduğu görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir